Pomysł na realizację ekspozycji, narodził się z inspiracji tym wyjątkowym wydarzeniem.
– Kasprowy Wierch to wyjątkowy szczyt, który łączy ludzi. Powstają tu niezwykle trwałe relacje, oparte na wspólnej pasji narciarskiej i miłości do Tatr. Atmosfera tego miejsca, daleka od codziennego pośpiechu i wszechobecnej komercji, tworzy istotną społecznie wartość. Wartość, którą we współczesnym, pędzącym świecie warto podkreślać i dzielić się nią z jak najszerszą grupą osób, zachęcając jednocześnie do własnego odkrywania Kasprowego – mówi Rafał Sonik, Prezes Zarządu Gemini Holding.
Spotkania Przyjaciół na Kasprowym Wierchu skupiają społeczność, którą łączy pasja i miłość do gór – w szczególności tej jednej – „Świętej Góry” polskich narciarzy. Inicjatywa promuje dialog wszystkich środowisk skupionych wokół szczytu, a jej członkowie aktywnie angażują się w zrównoważony rozwój Kasprowego. W ramach projektu organizowane są także spotkania oraz wystawy tematyczne.
– Kasprowy Wierch łączy miłośników gór i pasjonatów natury niezależnie od wieku. Historia tego miejsca, jak i samej kolei jest niezwykła, budzi podziw i szacunek. Ale to także historia ludzi, dla których Kasprowy Wierch stał się miejscem realizacji własnych pasji oraz pracy i służby. Piękną tradycją, która zbliża ludzi do siebie i do gór są Spotkania Przyjaciół Kasprowego Wierchu. Ten szczyt jest wciąż inspiracją dla ludzi młodych, których prace mogliśmy podziwiać w budynku stacji górnej PKL na Kasprowym Wierchu – zaznacza Daniel Pitrus, prezes zarządu PKL.
Prezentacja projektów wystawy „Kolejka na Kasprowy” miała swój wernisaż na Kasprowym Wierchu, a po zakończeniu ekspozycji, w rozszerzonej formule zostanie przeniesiona do Gemini Park Tarnów. Wystawa pozwoli wzbudzić zainteresowanie Kasprowym także wśród osób, które jeszcze nie odkryły tego wyjątkowego miejsca oraz zainspirować ich do poznania jednego z najbardziej legendarnych polskich szczytów. Dzięki niekonwencjonalnemu spojrzeniu początkujących artystów ekspozycja ma dużą szansę, by najlepiej dotrzeć do młodego pokolenia.
Konkurs na aranżację wystawy jest pierwszym etapem projektu. Jej koncepcja oparta jest na wykorzystaniu oryginalnych eksponatów, pamiątek oraz prezentacji historii budowy kolei na Kasprowy Wierch, a jej centralnym elementem będzie wagonik PKL nr. 4. Projekt zakłada renowację konserwatorską wagonika, zgromadzenie eksponatów, ale także przygotowanie filmu dokumentalnego i multimediów, które będą prezentowane w ramach wystawy.