10 października przypada Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego, w ramach którego Gemini Park Tychy we współpracy z Urzędem Miasta oraz Miejskim Centrum Kultury zaplanowało trwający przez cały tydzień cykl warsztatów i spotkań, skierowanych głównie do młodzieży, poświęconych tematyce zdrowotnej.
– Wspieranie profilaktyki zdrowotnej to dla nas bardzo ważny temat – podkreśla Aleksandra Zawodzińska, Dyrektor Marketingu w Gemini Park Tychy. – Podnoszenie wrażliwości społecznej w kwestiach trudnych, ale bardzo istotnych, takich jak np. problemy młodzieży, jest swoistą misją, w którą nasze centrum handlowe chce się włączyć. To element strategii całego Gemini Holding, dlatego jesteśmy dumni, że nasze miejsce może posłużyć tak istotnym celom, jakie realizują się w przestrzeni publicznej wokół zdrowia psychicznego – podsumowuje.
Motywem przewodnim Tygodnia Zdrowia Psychicznego (7-12 października), pod hasłem „Jestem OK” było zdrowie psychiczne młodzieży, któremu to poświęcona była większa część wydarzenia. W tyskim centrum handlowym dla młodzieży przygotowano mnóstwo wartościowych wydarzeń: warsztaty, wykłady, pokazy filmowe i spotkania z psychologiem, w których wzięło udział ponad 400 osób. 10 i 12 października Gemini Park zaplanowało również szereg wydarzeń dla wszystkich.
Czwartek, 10 października, w całości poświęcony został zdrowiu psychicznemu. Tego dnia miało miejsce otwarte spotkanie z Katarzyną Bosacką pod hasłem „Jak się nie dać”, które stanowiło główny punkt na mapie czwartkowego programu. Odbyły się ponadto konsultacje ze specjalistami z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej oraz rozmowa z założycielką inicjatywy Nastoletni Azyl. Dzień zakończył relaksujący koncert, organizowany przez Miejskie Centrum Kultury.
Z kolei sobota 12 października pomyślana została tak, by kompleksowo zadbać o swoje zdrowie w oparciu o porady specjalistów i badania, które nieodpłatnie można było wykonać na miejscu. Ponad 1200 osób wzięło udział w wielu punktach bogatego programu, m.in.: w konsultacjach psychologicznych i psychiatrycznych, a także ćwiczeniach z fizjoterapeutą, pokazach pierwszej pomocy, spotkaniach z Amazonkami. Ponadto klienci wysłuchali wykładów specjalistów o tematyce zdrowotnej, a najmłodsi spotkali się z bohaterami bajki „Tyszaki” oraz uczestniczyli w konkursach z nagrodami.
Zarówno hasło przewodnie społecznej akcji – „Jestem OK”, jak i jej koncepcja graficzna, zostały zaczerpnięte z projektu „Mozaiki SŁOWOmocne” tyskiej artystki Anety Mlaś o pseudonimie Touanda. Wielowymiarowy projekt Touandy, realizowany w ramach Tyskiego Banku Kultury 2023, to łącznie pięć słów – mozaikowych obrazów, które zostały stworzone z myślą o wszystkich potrzebujących wsparcia i akceptacji. Przekaz projektu doskonale wpisuje się w tematykę wydarzenia zorganizowanego w Gemini Park, a jego graficzne odzwierciedlenie w formie mozaik – poza znaczeniem metaforycznym – odnosi się również do lokalności i obecności mozaik jako głównego elementu dekoracyjnego w tyskiej architekturze.
Gemini Holding, właściciel trzech centrów handlowych, w swojej długofalowej strategii kładzie ogromny nacisk na tematy społeczne, ważne dla całych rodzin, integrujące klientów z wartościowymi inicjatywami i skupiających ich uwagę na działaniu lokalnych podmiotów. Tematyka profilaktyki zdrowotnej przewija się aktualnie również w Gemini Park Bielsko-Biała, gdzie trwa kampania wizerunkowa promująca aktywność fizyczną w każdym wieku, a także w Gemini Park Tarnów, w którym niedawno miał miejsce wielki bieg urodzinowy, wspierający sportowe postawy uczestników. Wszystkie te działania zostały zorganizowane w oparciu o partnerstwo z instytucjami samorządowymi.